יצירתיות בשיתוף ציבור/ *צילה סטטמן, הריברטו וינטר ושירן בנבניסטה

ואז הגיעה הקורונה. כיועצים חברתיים בחברת דיאלוג, אנו מלווים שני מתחמי התחדשות עירונית בכפר סבא, הכנת תב"ע (תכנית בינוי פינוי בעיר). במסגרת זו, לקראת הגשת התכנית לוועדה המחוזית, תכננו לערוך מפגש ציבור רחב הכולל בעיקר את הדיירים המתגוררים באזור הנושק למתחמי פינוי בינוי (מתוך חשיבה הוליסטית על כלל המרחב ולא רק על המתחם עצמו). בעבר, קיימנו מפגשים מעין אלו באולם גדול, עם פאנל של אנשי מקצוע, אפשרות להעלות שאלות ולבסוף, צוות התכנון של הפרויקטים מתייחס להערות של הציבור כך שבסופו של תהליך, הפרויקט יקבל אישור.

אז מה עושים כעת, עם שלל המגבלות? לא נכנעים! בתקופה האחרונה בה עולמות תוכן רבים מוצאים פתרונות דיגיטליים, הוחלט לא לוותר ולערוך מפגש שיתוף ציבור ב-ZOOM. יתרונות ה-ZOOM אולי ברורים לאלו המשתמשים בו ביום יום, אך לפלטפורמה יש גם חסרונות, בעיקר בחוויית המשתתף ובחוויית ההשתתפות. הרבה מחשבה הושקעה על הדרכים בהם ניתן לקיים מפגש שכזה.

איך עורכים מפגש המאפשר לכולם לקחת חלק בלי להפוך את המפגש לבליל של צעקות ודיבורים לא מובנים? שמחים לשתף אתכם בכמה מהפעולות שזיהינו כפעולות מוצלחות המאפשרות שיתוף פעולה בקרב המשתתפים והמשתתפות:

  1. בשיתוף עם המנהלת להתחדשות עירונית בעיריית כפר סבא, ביקשנו מהתושבים להכין שאלות המעסיקות אותם לפני המפגש ולהעלות אותם לאתר העירייה. אספנו את כל השאלות וחילקנו לנושאים. צוות התכנון הציג את התוכנית באמצעות מצגת ובה הוצגו אותן השאלות, תוך קבלת מענה מאנשי הצוות.

 

  1. במהלך המפגש ביקשנו מהתושבים להמשיך ולהעלות שאלות בצ'אט. נאספו כל השאלות ולאחר סיום הצגת התוכנית, כל שאלה קיבלה התייחסות על ידי הצוות.

 

  1. בסיום המפגש, ביקשנו ממשתתפים המעוניינים להתייחס לכתוב לנו. אפשרנו להם לעלות בשידור ולדבר בצורה פומבית מול הצוות המקצועי ומול כל המשתתפים. בחלק מהמקרים זיהינו שיש מספר תושבים שמעלים המון שאלות הבהרה, אותם הזמנו לדבר ראשונים, שכן אין תחליף לשיח ישיר.

 

  1. ראש עיריית כפר סבא, רפי סער, לקח חלק פעיל במפגש ואף ענה על שאלות ישירות שהופנו אליו. דבר זה גרם להתגייסות רחבה יותר מצד המשתתפים והעניק הזדמנות לתושבים להתבטא בצורה ישירה מול ראש העיר.

מעל 100 תושבים לקחו חלק פעיל במפגש הווירטואלי. לא נשארה שום שאלה שלא קיבלה מענה, גם אם המענה לא היה לרוחם של התושבים. היו לא מעט תושבים שהפורמט הזה היטיב איתם, בעיקר אלו המגיעים למפגשים ולא מצליחים להתבטא מול כולם או להקשיב לנאמר. בעינינו, חשוב לאפשר שימוש בפלטפורמה הזו ככל הניתן לכל התושבים, להשמיע את כולם ולעודד את ההשתתפות שלהם.

כמו בכל דבר, גם לפלטפורמה זו יש גם חסרונות. אלו באים לידי ביטוי בעיקר בחוויית ההשתתפות המוכרת לכולנו: אין לכל המשתתפים אפשרות להתבטא בכל רגע נתון בקול רם ולפעמים בעיות בחיבור לאינטרנט או בחיבור לתוכנה יכולים להוות חסרון.

חרף כל אלו, אנו מצאנו בפלטפורמה זו יתרונות הבאים לידי ביטוי לא רק בתקופת הקורונה. כך למשל, האפשרות להעביר מידע בצורה מסודרת ללא הפרעות תוך העלאת שאלות מוקדמות , בכתב, ברוגע וללא התעלמות. הכנה זו אפשרה לצוות המקצועי לבנות את המפגש כך שהוא יתעסק במידע הרלוונטי ביותר עבור הציבור.

יתרון נוסף הינו תיעוד ושקיפות. המפגש עצמו הוקלט בוידיאו ובאודיו (נאמר זאת למשתתפים מראש), כל שאלות הצ'אט נשמרו, והכל יעלה לאתר ההנדסה ולאחר מכן יעבור לוועדה המחוזית, הכל בצורה שקופה וגלויה לציבור.

עוד יתרון הוא עצם ההשתתפות. במפגש השתתפו אנשים מבוגרים רבים. לא בטוח שהיו מגיעים למפגש אילו היה בשעות הערב המקובלות במתנ"ס או בספרייה. מפגש בפלטפורמה זו אפשר להם לקחת חלק פעיל וער בשיח, מבלי לצאת מהבית או לחוות קשיים בהגעה למפגש.

לבסוף, ראוי להדגיש כי נוכחות כל המשתתפים במפגש, בין אם הפעילים יותר או פחות אפשרה להעביר את המידע לכולם בצורה שיוונית ונהירה ואפשרה גם עבור אנשים שאינם מעורבים, להתחיל ולקחת חלק פעיל ומעורב בנעשה באזור מגוריהם.

אנחנו שמחים ושמחות על ההזדמנות שניתנה לנו ומזמינים אתכם ללמוד יחד איתנו כיצד עושים שיתוף ציבור מכבד, פרודוקטיבי ומעניין בעידן הדיגיטלי.

 

  • צילה סטטמן, הריברטו וינטר ושירן בנבניסטה מובילים ומלווים פרויקטים של ייעוץ חברתי להתחדשות עירונית מטעם חברת דיאלוג.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שיתוף: