מדוע לחברות מצליחות יש עובדים מרוצים?

"עובדים שמאמינים בחברה ובחזון שלה, תורמים להצלחתה!"

אני מאמין שכולנו נסכים עם ההצהרה שבמשפט הקודם. אך האם שאלתם את עצמכם פעם "איך אני הופך את העובדים שלי לעובדים מרוצים שתורמים להצלחת החברה?"
למזלכם, לשאלה הזאת יש מספר תשובות. אני רוצה להציג לכם חמש שיטות שעוזרות הן לשפר את שביעות רצון העובדים, והן את הקשר שלהם והנאמנות שלהם לארגון. שיטות אילו הן חלק מהבסיס בתרבות המצוינות ואתם יכולים להתחיל אותן כבר עכשיו.

תקשורת פתוחה ואמון

במשך השנים העובדים צוברים ידע רב. אם נכפיל את מספר העובדים בשנות הניסיון שלהם נקבל כמות ידע עצומה שנמצאת אצל כל אחד ואחד מהעובדים (החל מהעובדים בשטח וכלה בהנהלת החברה). חברות שהקדימו להבין שזה לגמרי האינטרס שלהם להקשיב למה שהעובדים אומרים, פועלות ליצירת במה להצפת הידע.
בכדי לבנות במה מבוססת ויציבה, יש ליצור אמון ותקשורת פתוחה וחופשית. על מנת שכל עובד ועובד ירגישו בנוח להציף בעיות, להציע רעיון או פתרון. ומתוך ידיעה שיקשיבו לו. שלא יאשימו אותו, ובמקרים מסוימים גם יאפשרו לו לקדם את הרעיון. שבסופו של דבר יקל על עבודתו וישפר את המחויבות שלו לארגון.
בנית אמון אצל העובדים תלויה ברמת השיתוף שלהם. באסטרטגיה הארגונית. בקבלת ההחלטות ובהאצלת סמכויות. אשר תשפיע גם היא על רמת האמון. כך למשל, בלא מעט ארגונים בהם הובלתי את יישום המצוינות מצאתי שעובדים השותפים לקבלת ההחלטות, מאמינים ובוטחים יותר במנהלים. הסיבה לכך פשוטה, כאשר עובדים מעורבים בקבלת ההחלטות, הם מרגישים שיש להם שליטה רבה יותר על ההחלטות שמשפיעות עליהם. עובדים שותפים מרגישים מוערכים וחשובים לארגון ומאמינים בו יותר כתוצאה מכך.

"משולש אמון" מבוסס על שלושה מרכיבים: יחסים (relationship), החלטות (Decisions) ויישום (Execution). כל השלושה חיוניים. אם אחד חסר, אמון לא יבוא בקלות, או בכלל.
אחת השיטות להשגת "משולש האמון" היא לייצר מדיניות דלת פתוחה.
מדיניות "הדלת הפתוחה" בפני העובדים מבטאת בנוסף לזמינות פיסית, גם את הפתיחות והנכונות להקשיב, להיות מעורב, לפתור בעיות ובעיקר מייצרת במה עבור העובדים להצפת בעיות שאינן נפתרות כחלק משגרת העבודה והניהול היומיומיים. מדיניות זו בונה אמון בין המנהל לעובד ומייצרת קרקע פורייה ללמידה, פתרון בעיות מהשורש ולשיפור מתמיד.

יצירת נתיב הקריירה

כבני אדם אנו שואפים לעתיד טוב יותר. הקריירה היא חלק גדול ממנה. בסביבה שבה עובדים יכולים לדמיין את עתידם המקצועי, מקבלים עובדים עם מחויבות גדולה יותר ונטישה קטנה יותר.
נשאף לייצר הזדמנויות ללמידה והרחבת הידע המקצועי. וגם האישי. נעשה זאת בעזרת הדרכות פנימיות, חונכות ואימון אישי (Coaching, Mentorship), ובשילוב עם תכנית מסודרת ומתועדת, ניצור מסלול קריירה ופיתוח לעובדים.

תנאים

עובדים פוטנציאלים ירצו לדעת ולהשוות את התנאים בחברה לעומת המוצע בשוק. ההשוואה בשלב הראשון תעשה בעיקר על ידי השוואת התנאים הכספיים והסוציאליים. התנאים שישאירו עובדים בארגון הם מהות התפקיד והשתלבות בנתיב הקריירה שהעובד בונה לעצמו. אחדים יחפשו חברה צעירה ודינמית, אחרים יחפשו יצירתית המאפשרת פיתוח ומעודדת משמעות, בשילוב איזון בין החיים האישיים לשעות עבודה גמישות (Work life balance) , חברות אשר ישכילו להבין מה מניע כל עובד ולהתאים את התנאים לעובדים אותם הם רוצים לגייס ולהשאיר בחברה. תבנה לה חברה של עובדים מאושרים המחויבים לארגון ויובילו להצלחתו.

פתרו את הבעיות מהשורש

צאו מנקודת הנחה שבעיות יקרו. אם נשים רגע בצד את הקושי בניהול ועמידה ביעדים כאשר הבעיות חוזרות על עצמן, זכרו שעובדה זו יכולה לגרום לתסכול וייאוש בקרב העובדים. חשוב ליישם כלי לפתרון בעיות (ויש לא מעט כאלה כמו A3, 5Why's, Fish Bone ועוד), הכשירו את כלל העובדים לפתור בעיות בעצמם (ברמות כאלה ואחרות), על ידי יישום כלי כזה תצליחו לפנות למנהלים זמן לניהול אפקטיבי ותקבלו צבא של פותרי בעיות, בכל זמן, בכל מקום ועל ידי כל אחד בארגון.

תחגגו

חשוב לחגוג את הצלחות וההישגים המשמעותיים. הן ברמה האישית, והן ברמת הצוות והארגון. עצם העובדה שמציינים הצלחות מראה לעובדים שאנו מעריכים את ההשקעה והמאמץ שלהם. שיוך ההצלחות האישיות להצלחות הצוות, המחלקה והארגון, יחזק את הקשר, המעורבות והמחוברות של העובדים לארגון. העובדים מקבלים תחושה שהם עוזרים לארגון להתקדם, ובכיוון הרצוי להשגת מטרותיו. חגיגת ההצלחות עושים כמובן גם עם ספקים ולקוחות אשר רוצים גם הם לקחת חלק בהצלחה.

לסיכום

ישנן דרכים רבות לשמור על העובדים מאושרים אבל אלה רק קומץ של רעיונות שניתן להתחיל ביישום כבר היום. זכרו:

  • עובדים שותפים מרגישים מוערכים וחשובים לארגון ומאמינים בו יותר
  • בסביבה שבה עובדים יכולים לדמיין את עתידם המקצועי, מקבלים עובדים עם מחויבות גדולה יותר ונטישה קטנה יותר
  • התנאים שישאירו עובדים בארגון הם מהות התפקיד והשתלבות בנתיב הקריירה שהעובד בונה לעצמו
  • הכשירו את כלל העובדים לפתור בעיות בעצמם
  • חגיגת הצלחות תחזק את הקשר של העובד לארגון ותעודד אותו לתרום

וזהו, זה מספיק. אשאיר אתכם עם ציטוט שעבורי מסמל את העיקר:
"אני מצליח היום כי היה לי חבר שהאמין בי ולא היה לי את הלב לאכזב אותו". – אברהם לינקולן
"I'm a success today because I had a friend who believed in me and I didn't have the heart to let him down" – Abraham Lincoln
בהצלחה!
קובי חביב
מובל מצוינות ומומחה Lean בדיאלוג.

hkobi@amanet.co.il

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שיתוף:

דילוג לתוכן